Infrastructuur voor waterbeheer in de Oudlandpolder moderniseert dankzij Blue Deal-middelen
Vlaams minister van Omgeving Jo Brouns bezocht op uitnodiging van de Vlaamse Landmaatschappij op 4 juni twee locaties in de Oudlandpolder. Het zijn plaatsen waar infrastructuur voor het waterbeheer in de Oudlandpolder recent gemoderniseerd is in het kader van het landinrichtingsproject Oudlandpolder. Dat gebeurde deels met Blue Deal-middelen uit het Vlaams Klimaatadaptatieplan. Het gaat om de waterinlaat op de sluis Twee Speyen in Brugge en om een stuw daar vlakbij. Het vernieuwen van de infrastructuur in de Oudlandpolder maakt een klimaatbestendig waterbeheer mogelijk in de toekomst.
4 juni 2026
.jpg)
Het landinrichtingsproject Oudlandpolder heeft o.a. als doel de Oudlandpolder, dat is de polder tussen het Boudewijnkanaal en het kanaal Brugge-Oostende, klimaatbestendiger te maken. Dat gebeurt ter uitvoering van het raamakkoord Oudlandpolder. Het is de bedoeling om een meer gedifferentieerd peilbeheer in de polder mogelijk te maken, zodat in de toekomst sneller ingespeeld kan worden op te verwachten risico’s: wateroverlast én watertekort. Een gedifferentieerd peilbeheer laat ook toe om vlot in te spelen op de waternoden van zowel landbouw als natuur.
Het landinrichtingsproject zet ook in op een betere aanvoer en afvoer van water in de polder en op waterbuffering en waterinfiltratie. Om deze doelen te realiseren wordt o.a. gebruik gemaakt van middelen uit het Vlaams Klimaatadaptatieplan.
Twee Speyen: historische sluis en waterinlaat gemoderniseerd
Minister Brouns bezocht eerst de waterinlaat op de sluis Twee Speyen. De sluis dateert van de twaalfde eeuw. Ze is sinds 1976 niet meer als sluis in gebruik, maar toch is ze van groot belang: ze fungeert als waterinlaat van de Oudlandpolder. Zonder de waterinlaat zou de polder snel verdrogen en verzilten en ongeschikt worden voor landbouw en natuur.
De historische sluis was sterk vervallen door erosie en de waterinlaat was door permanente lekken niet meer regelbaar. De Vlaamse Landmaatschappij heeft de sluis volledig gereconstrueerd en gestabiliseerd. De waterinlaat is vervangen door een moderne inlaat die vanop afstand gestuurd en permanent gemonitord wordt. De sluis is in eigendom en beheer van de Nieuwe Polder van Blankenberge. De totale kostprijs van deze renovatie van de sluis en de waterinlaat was 1.850.000 euro.
Stuwen voor apart peilbeheer natuur- en landbouwgebied
Daarna trok de minister naar een stuw die door de Nieuwe Polder van Blankenberge is gemoderniseerd. Ze heeft nu een veel groter stuwbereik en kan nu vanop afstand gestuurd en permanent gemonitord worden. Met deze stuw kan een apart peilbeheer ingesteld worden voor natuurgebied enerzijds en landbouwgebied anderzijds. De modernisering van deze stuw is een onderdeel van een veel groter Blue Deal-project van de Nieuwe Polder van Blankenberge. Het Polderbestuur
- moderniseert 29 bestaande stuwen
- plaatst 14 nieuwe stuwen
- legt 2 nieuwe sifons aan
- plaatst 6 windaangedreven waterpompen.
Zo kan het polderbestuur in de toekomst een meer gedifferentieerd peilbeheer voeren, en kan het het waterbeheer beter aansturen, o.m. op basis van permanente monitoring. Dit aangepaste peilbeheer zal in de toekomst via een peilbesluit vastgelegd worden. Het volledige Blue Deal-project van de Nieuwe Polder van Blankenberge heeft een goedgekeurd budget van 1.960.000 euro. De werken zijn aan de gang en moeten tegen juni 2027 uitgevoerd zijn.

.jpg)




