Lokale besturen krijgen de komende drie jaar ondersteuning om hun voedselbeleid te versterken
Vanaf september 2025 kunnen lokale besturen rekenen op begeleiding om een eigen voedselstrategie uit te werken. Vlaams ministers Hilde Crevits (Plattelandsbeleid) en Jo Brouns (Omgeving en Landbouw) hebben daarvoor een overheidsopdracht toegekend met een ondersteuningsaanbod voor lokale besturen. De opdracht loopt drie jaar en moet de ontwikkeling van lokale voedselstrategieën versnellen en versterken.
26 augustus 2025

Lokale voedselstrategieën zijn een belangrijke hefboom om de doelstellingen van de Vlaamse voedselstrategie ‘Go4Food’ te helpen realiseren. Die strategie werd eind 2022 gelanceerd met als doel ons voedselsysteem duurzamer te maken en klaar te stomen voor de toekomst. Het doel is om tegen het einde van de legislatuur in minstens 25% van de Vlaamse gemeenten een lokale voedselstrategie tot stand te brengen, waarbij maximaal wordt ingezet op samenwerking tussen het platteland en de stedelijke gebieden. Lokale besturen spelen dus een cruciale rol om de Vlaamse voedselstrategie in de praktijk om te zetten. Veel gemeenten zijn al actief rond voeding, maar vaak zonder overkoepelende strategie.
De Vlaamse voedselstrategie Go4Food biedt een algemeen kader voor een gezond, duurzaam en weerbaar voedselsysteem, maar de doelstellingen zijn momenteel nog te weinig vertaald naar het lokale niveau. Voor kleine gemeenten is het vaak moeilijker om daar veel tijd en middelen in te steken, maar ook grotere gemeenten of steden zijn soms nog zoekend naar de juiste aanpak.
Daarom hebben Vlaams minister van Plattelandsbeleid Hilde Crevits en Vlaams minister van Omgeving en Landbouw Jo Brouns, een overheidsopdracht toegekend voor de inhoudelijke ondersteuning en begeleiding aan lokale besturen bij de ontwikkeling van lokale voedselstrategieën. Het gaat bijvoorbeeld om ondersteuning bij de promotie van gezonde voeding of het tegengaan van voedselverspilling.
De opdracht “Local4Food: accelerator lokaal voedselbeleid” zal uitgevoerd worden door Let Us en een groep van experten met sterke, lokale en internationale expertise op vlak van voedselbeleid en voedselsystemen.
Vlaams minister van Plattelandsbeleid Hilde Crevits: “Lokale besturen spelen een cruciale rol in de manier waarop we met voedsel omgaan maar hebben niet altijd budget of personeel om hier beleid rond uit te werken. Door hen de komende drie jaar extra ondersteuning te geven, willen we hen helpen in het uitbouwen van een duurzaam, gezond en lokaal voedselbeleid. Zo zorgen we ervoor dat mensen vlot toegang hebben tot kwaliteitsvol en lokaal geproduceerd voedsel.”
Vlaams minister van Omgeving en Landbouw Jo Brouns: “Onze landbouwsector speelt een belangrijke rol om verder mee te bouwen aan een toekomstgerichte, gezonde en klimaatvriendelijke voedselketen. Een lokaal voedselbeleid geeft een antwoord op uitdagingen zoals een eerlijke prijs voor de boeren, lokale productie, gezonde en betaalbare voeding voor iedereen, vrijwaren van de open ruimte, voedselverspilling vermijden, respect voor de bodem en natuur, eiwittransitie, …. De inzichten uit de Vlaamse voedselstrategie tot bij de lokale besturen en hun stakeholders brengen, is dan ook een opdracht waar ik als minister van Omgeving en Landbouw 100% achter sta.”
Meer informatie
- Op de website www.local4Food.be vindt u alle informatie over het aanbod voor lokale besturen (online labs, advies op maat, uitwisselings-en leermomenten). U kan daar ook al inschrijven voor de eerste activiteiten van het najaar en u abonneren op de nieuwsbrief.
- LinkedIn groep van Local4Food
- Meer info over de Vlaamse voedselstrategie vindt u op https://lv.vlaanderen.be/beleid/vlaamse-kost-voedselstrategie.