Scheldeboorden Sint-Amands krijgen nieuwe blikvangers: aanleg Grote Cirkel en Scheldestrand gestart

Sint-Amands – De Schelde krijgt er twee unieke rustpunten bij. Met de start van de werken aan De Grote Cirkel en Het Scheldestrand zetten de Vlaamse Landmaatschappij (VLM), de Vlaamse Waterweg en gemeente Puurs-Sint-Amands een grote stap in de realisatie van het masterplan ‘Echo’s van de Schelde’. Deze investering in natuur, klimaat, recreatie en toerisme blaast nieuw leven in de Scheldeboorden en maakt het getijdenlandschap toegankelijker dan ooit.

De nieuwe dijkmodules brengen bezoekers dichter bij het water en bieden een prachtig uitzicht op de Schelde, het dorp en de omliggende polder. Een plek om te genieten, tot rust te komen en de unieke natuur te beleven.

Onze prachtige Scheldeboorden maken sinds 2024 deel uit van het Nationaal Park Scheldevallei,” zegt burgemeester Koen Van den Heuvel. “Met deze realisatie creëren we een plek waar klimaatrobuuste natuur, zachte recreatie, landbouw en erfgoed elkaar versterken. Een troef voor onze inwoners én voor toeristen.”

Wat komt er?

Dijkmodule ‘De grote cirkel’, een 360°- zicht op het dorp, de polder en de Schelde. ​ Aan de inham van de dijk, ter hoogte van het wandelpad naar de Dam, komt een cirkelvormige platform met zitbanken, informatieborden en een fietsparking.
Dijkmodule ‘Het Scheldestrand’. Ter hoogte van restaurant Den Amandus daalt een platform af naar het water.

Scheldeboorden in ontwikkeling

De gemeente, de Vlaamse Landmaatschappij (VLM), de Vlaamse Waterweg en het Agentschap voor Natuur en Bos ​ werkten de voorbije jaren intensief samen aan het landinrichtingsplan ‘LIP Scheldeboorden’. Dit plan zet in op natuurbehoud, biodiversiteit, toegankelijkheid en beleving — in lijn met het Sigmaplan, dat Vlaanderen beschermt tegen overstromingen.

Vlaams minister van Omgeving Jo Brouns: “Hoewel de nadruk bij de dijkmodules vooral op het recreatieve aspect ligt, investeren we aan de oevers van de Schelde ook volop in natte natuurzones én voorzien we in infrastructuurwerken voor de lokale landbouw om betere toegang te krijgen tot de percelen vlak aan de dijk. Deze werken komen er nu ook snel aan.”

Wat volgt er nog?

  • Nieuwe rustpunten langs het Beekpad en op de dijk
  • Herwaardering van een historische bleekweide als educatief rustpunt
  • Buiteninrichting van de Gansakkermolen en invulling van de Molenbelt
  • Natuurherstel aan de vijvers tussen dijk en Beekpad
  • Aanplant van nieuwe houtkanten en bomen, aanleg van wildakkers
  • Extra infoborden, banken en dijktrappen
  • Verbetering van mobiliteit rond Molenstraat en Kuitegemstraat
  • Een serene afscheidsplek aan de Schelde

Investeren in de toekomst

Voor de aanleg van de dijkmodules en verdere ontwikkeling van de Scheldeboorden wordt in totaal ruim 1 miljoen euro geïnvesteerd.

De Vlaamse Landmaatschappij subsidieert van dit bedrag € 392 750 euro. De Vlaamse Waterweg draagt € 254.679 euro bij. Het Nationaal Park Scheldevallei investeert zo’n 40 000 euro en ook Nektari, een private partner, investeert mee.

Meer weten?

Ontdek meer op http://www.puurs-sint-amands.be/echosvandeschelde

of via

Sabine Caremans

Projectmanager

Perscontact:

Juul Adriaens

Adjunct-woordvoerder VLM

 

Contacteer ons

Leen Van den Bergh

Woordvoerder VLM

Juul Adriaens

Adjunct-woordvoerder VLM

Els Seghers

Adjunct-woordvoerder VLM

Persberichten in je mailbox

Door op "Inschrijven" te klikken, bevestig ik dat ik het Privacybeleid gelezen heb en ermee akkoord ga.

Over Vlaamse Landmaatschappij

De NV Vlaamse Landmaatschappij is een Extern Verzelfstandigd Agentschap van de Vlaamse overheid onder de bevoegdheid van de Vlaams minister van Omgeving en Landbouw en van de Vlaams minister van Binnenland, Steden- & Plattelandsbeleid, Samenleven, Integratie & Inburgering, Bestuurszaken, Sociale Economie en Zeevisserij.  

Onder het motto ‘Samen versterken we de open ruimte’ maakt de VLM werk van een milieu- en natuurvriendelijke landbouw, een klimaatrobuuste open ruimte en een vitaal platteland. Daarvoor verbinden we landbouw- en milieudoelen, investeren we in complexe openruimtedossiers en faciliteren we samenwerkingsverbanden. Zo bieden we een antwoord op maatschappelijke uitdagingen zoals de klimaatverandering, de achteruitgang van de bodem- en waterkwaliteit, de afname van de biodiversiteit en de leefbaarheid op het platteland.

Samen met lokale en bovenlokale belanghebbenden geven we het openruimtebeleid, het plattelandsbeleid en het mestbeleid vorm en voeren we het uit op het terrein. Zo dragen we samen met onze partners bij aan de realisatie van de Europese en Vlaamse natuur-, plattelands- en milieudoelen.

De VLM werd opgericht in 1988 en stelt ongeveer 600 personeelsleden te werk via 6 kantoren te Brugge, Gent, Brussel, Leuven, Herentals en Hasselt.

De foto's in onze perskamer zijn eigendom van de Vlaamse Landmaatschappij. Het gebruik van die foto's is toegestaan mits bronvermelding (copyright Vlaamse Landmaatschappij).

Neem contact op met