Vergeet beschermingsstroken langs waterlopen niet bij aanleg teelten
18 mei 2026

In de loop van april en mei worden heel wat teelten aangelegd. De Mestbank herinnert landbouwers eraan om de beschermingsstroken langs VHA-waterlopen daarbij niet te vergeten. Die beschermen het water tegen de afspoeling van meststoffen en gewasbeschermingsmiddelen en dragen bij aan een betere waterkwaliteit in het landbouwgebied.
De VLM roept landbouwers op om hun beschermingsstroken juist te beheren en op de stroken dus geen bemesting toe te dienen, geen pesticiden te gebruiken en de stroken niet te bewerken. De beschermingsstrook kan bestaan uit spontane vegetatie of een meerjarig buffergewas, zoals gras, vlinderbloemigen, houtachtige buffergewassen,… . In de teelttabel vind je terug welke teelten toegelaten zijn in de beschermingsstroken.
Het aanleggen van beschermingsstroken is een verplichting langs alle VHA-waterlopen. Het is belangrijk dat deze uniform en voldoende breed aangelegd worden waar dat verplicht is. De Mestbank zal daarop ook controles uitvoeren.
Regels voor beschermingsstroken
Sinds dit jaar is de aanleg van een beschermingsstrook verplicht langs alle VHA waterlopen.
De breedte van de beschermingsstrook hangt af van de ligging van het perceel en de hoofdteelt. De regels gelden vanaf de bovenste rand van het talud van de waterloop:
- Algemene regel: 3 meter voor percelen langs VHA-waterlopen.
- 5 meter: voor percelen met nitraatgevoelige hoofdteelten in gebiedstype 2 en 3.
- 5 meter: voor alle percelen in groene bestemmingen en voor alle percelen in SBZ-H, ongeacht de soort hoofdteelt of het gebiedstype.
Houd er rekening mee dat de teeltvrije strook, die deel uitmaakt van de beschermingsstrook, onverminderd van toepassing blijft.
Mogelijke sancties bij inbreuken
Als een beschermingsstrook niet voldoet aan de nieuwe verplichtingen krijgt de landbouwer eerst een sensibiliserende waarschuwing. Na enkele weken volgt een hercontrole. Bij ernstige inbreuken of bij het negeren van de waarschuwing kan een proces-verbaal worden opgesteld, waaruit sancties kunnen volgen. Om die te vermijden wil de VLM landbouwers attent maken op de geldende regelgeving en de geplande controles die starten vanaf mei.
Waar vindt u meer informatie?
Landbouwers kunnen nagaan of hun percelen langs VHA-waterlopen liggen via:
- De fotoplannen in de verzamelaanvraag (e-loket Landbouw en Zeevisserij)
- De app LV-Agrilens
- Het Geoloket landbouw
In deze toepassingen zijn VHA-waterlopen aangeduid in het blauw.
Voor bijkomende info kunt u terecht op de website. Bijkomende info over de beschermingsstroken en mogelijkheden tot afsluiten van beheerovereenkomsten en ecoregelingen worden toegelicht in deze video.